اصلی
پیامهای ایمنی
کد مطلب: 2171
تعداد بازدید: 565
1397-05-30
 
  توصیه های ایمنی - بست
برای محکم کردن شیلنگهای گاز از یک طرف به وسائل گاز سوز و از یک طرف به لوله کشی گاز حتما بایستی از بستهای فلزی استفاده شود.


پیچاندن سیم یا هر چیز دیگر به جای بست، باعث بریده شدن و جدا شدن شیلنگ می شود و یا به خوبی و به طور محکم نمی تواند شیلنگ را نگه دارد که در هر دو صورت باعث نشت گاز خواهد شد .پس از اطمینان ازبستهای فلزی ، با استفاده از کف صابون اطمینان حاصل نمائید که گاز از محل اتصال و یا بدنه خود شیلنگ به بیرون نشت نمی کند


  توصیه های ایمنی - آزمایش نشتی
نشتی دلایل متعددی داشته و در این فرصت 5 مورد از نشتی هایی که توجه به این نکات می تواند جان بسیاری ازمردم را در مقابل خطراتی از قبیل آتش سوزی و انفجار محفوظ نگه دارد را بررسی می نمائیم .
1-درپوش. 
   
2ـ شیلنگ.
3ـبست. 
 
4-اجاق گاز.
5ـ تغییرات و تعمیرات.
 1-درپوش:

چنانچه به بعضی از شیرهای مصرف فعلاً هیچگونه وسیله گازسوزی وصل نمی شودو مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ، لازم است حتماً با درپوش مسدود شوند تا چنانچه احیاناً شیر مصرف به طور ناخواسته باز شد گاز از لوله خارج نشده و حادثه‌ای بوجود نیاید.
چنانچه برای مدت طولانی قصد استفاده از وسیله گازسوز را ندارید (به عنوان مثال تابستانها) حتماً شیر مصرف ‌آن را بسته نگه‌دارید و درپوش راهمراه با نوار تفلون برروی آن نصب نمائید
 
2- شیلنگ:
1- طول شیلنگ‌های گاز نباید حداکثر از یک متر و 20 سانت بیشتر باشد.
2- شیلنگ‌های گاز هرگز نباید در معرض حرارت اجاق گاز و سایر وسائل   گازسوز قرارداشته باشند.
3-شیلنگ‌های لاستیکی را باید هرچند مدت یکبار مورد بازدید قرارداد تا  اطمینان حاصل شود که شیلنگ‌های مورد استفاده سوراخ ‌نشده ، ترک برنداشته و از محل بست بریده نشده باشند.
4- شیلنگ‌های گاز را در محل اتصال به شیر ودستگاه گازسوز بوسیله بست فلزی مناسب(مجهز به نوار لاستیکی ) داخلی مهار کنید و هیچگاه از شیلنگ‌های فرسوده و غیر استاندارد استفاده نفرمائید.
  
3-بست :
1- برای محکم کردن شیلنگ‌های گاز از یک طرف به وسائل گازسوز و از طرف دیگر به لوله‌کشی گاز حتماً باید از بست‌های فلزی استاندارد استفاده نمود و چنانچه از این بست‌ها استفاده نشود امکان جداشدن شیلنگ و نشت گاز بسیار زیاد می‌باشد.
2- پیچاندن سیم و یا هرچیز دیگری به جای بست یا باعث بریده شدن و یا جداشدن شیلنگ می‌شود و یا به خوبی و بطور محکم نمی‌تواند شیلنگ را در محل اتصال آب بندی نماید که در هر صورت باعث نشت گاز خواهد شد.
3- پس از استفاده از بست‌های فلزی با استفاده از کف‌ صابون اطمینان حاصل نمائید که گاز از محل اتصال و یا از بدنه خود شیلنگ به بیرون نشت نمی‌کند.
4- بدون کاربرد بست استاندارد هرگز از وسیله گازسوز استفاده نکنید .
 4-اجاق گاز :
 سر رفتن غذا و آب درون کتری برروی اجاق گاز باعث خاموش شدن شعله گازمی شود و همین امر باعث نشتی گازو حوادث بعدی در خانه خواهد شد . در اینصورت از روشن کردن کبریت اجتناب نمایید و فوراً دربها و پنجره های خانه را باز کرده تا گاز کاملاً خارج گردد سپس اجاق گاز را کاملاً تمیز کرده و برای استفاده مجدد آماده نمایید .
5-تغییرات و تعمیرات :
 از جابجا کردن وسایل گاز سوزی که مستقیماً به لوله ثابت متصل است ، خودداری نمائید . زیرا ممکن است در اثر جابجایی ، محل اتصال آسیب دیده و دچار نشتی شود. چنانچه این امر لازم باشد ، برای تغییر محل وسیله گاز سوز و در نتیجه اضافه و یا کم کردن یا تغییر محل لوله گاز آن ، باید به موسسات مجاز مراجعه کرد .
اگر در خانه متوجه نشتی گاز شدیم چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ 
 
1-در صورتیکه کنتور برق در فضای آلوده به گاز قرار نداشته باشد برق را از فیوز اصلی قطع کنید.
2-فوراً شیر اصلی گاز را ببندید.
3-در و پنجره‌ها را به آرامی باز کنید.
4-افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج کنید.
5-حوله پنبه‌ای را مرطوب نموده‌و با تکان دادن آن گاز موجود در آشپزخانه را به بیرون هدایت نمائید . به هیچ عنوان از پارچه های نایلونی و پلاستیکی که تولید الکتریسیته ساکن می نماید استفاده ننمایید .
6-چنانچه هنگام نشت گاز محل تاریک باشد ، باید از روشن کردن چـراغ برق یا هر نــوع شعله خودداری گردد.
7-برای روشن کردن محل می‌توان از چراغ قوه استفاده کرد. چراغ قوه را در خارج از فضای آلوده به گاز روشن نمایید و سپس داخل فضای تاریک شوید .
آزمایش نشت یابی گاز:
 
1- بعد از وصل نمودن وسایل گازسوز به سیستم لوله‌کشی گاز و قبل از شروع به استفاده از وسیله گازسوز حتماً می‌بایستی آزمایش نشت گاز را انجام دهید.
 
2-برای انجام آزمایش نشت گاز در یک ظرف مقداری آب ریخته و به آن صابون یا مایع ظرفشویی و یا پودر شوینده اضافه کنید. سپس قدری از آنرا بوسیله اسفنج و ابر بر روی محل‌های اتصال بست وسیله گازسوز و همچنین محل اتصال بست با لوله‌کشی گاز و سپس برروی شیلنگ و یا لوله گاز بریزید. چنانچه برروی محلهای مزبور حباب تشکیل شد نشان دهنده نشت گاز است. چنانچه هنگام آزمایش نشت شدید گاز محرز گردید شیر مصرف آن وسیله گازسوز را ببندید و به بررسی و رفع عیب بپردازید .
 
 
 
  توصیه های ایمنی- بخاری
با سرد شدن هوا اولین اقدام در تمامی خانواده ها آماده کردن بخاری جهت تامین گرما می باشد.اما قبل از اینکه بخاریهای گازی خود را روشن کنید به این نکات دقیقا توجه کنید تا بتوانید در کنار خانه گرم، آسایش و راحتی خیال هم داشته باشید. از نکات اساسی این است که همیشه اجازه بدهید هوای کافی برای سوختن به بخاری گاز سوز برسد.وجود روزنه های ریز درها برای این کار مفید می باشند.

· از تبدیل بخاری و سایر وسایلی که با سوختهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرندبه نوع گاز سوز جدا خودداری فرمائید
· بخاری ، آبگرمکن و شومینه باید به یک دودکش مجزا ومجهز به کلاهک در پشت بام متصل باشند
· قرار گرفتن پرده،لباس ، رختخواب ، ظرف پلاستیک و سایر اشیا قابل اشتعال در مجاورت بخاری می تواند سبب وقوع آتش سوزی در منزل گردد
 · در صورتی که بعد از فصل سرما، بخاری را جمع آوری می کنید، حتما انتهای شیر را با در پوش مسدود نمائید و در هنگام وصل مجدد از افراد با صلاحیت کمک بخواهید . در صورتی که احساس کردید سوخت بخاری ناقص بوده و یا با شعله آبی نمی سوزد به آن بی تفاوت نمانید،ممکن است این نقص از نرسیدن هوای کافی به بخاری باشد.
دقت نمائید:
بخاری بایستی همواره با شعله آبی بسوزد.
توجه کنید که وسائل گاز سوز (آبگرمکن ، بخاری) باشعله آبی بسوزد .در صورتی که با شعله زرد می سوزد بایستی آنرا فورا از سرویس خارج کنید و جهت رفع عیب به تعمیر کاران متخصص اطلاع دهید.

  توصیه های ایمنی دودکش

وسایل گازسوز نیز همانند سایر وسایل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نیاز به هوا دارند و تنها راه ارتباطی آنها با فضای خارج از ساختمان از طریق دودکش می باشد. گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولا در اثرفقدان دودکش مناسب برای وسایل گازسوز به خصوص بخاری و آبگرمکن و عدم تهویه کافی درفضای اتاق روی میدهد. سوختن ناقص گاز و تجمع گازهای مسموم کننده و یا حتی کمبود اکسیژن سبب مسمومیت افرادی که درچنین فضایی تنفس می کنند شده و ممکن است به مرگ آنها منتهی شود. بنابراین برای جلوگیری از خطرات ناشی از سوختن ناقص وسایل گازسوز و گازگرفتگی به این نکات دقیقاً توجه شود.

  •
هر وسیله گاز سوز باید دارای یک دودکش استاندارد و مجزا ومجهز به کلاهک باشد.
  •
همواره محل اتصال دودکش به وسایل گازسوز را بازرسی و از آببندی و ثبات آنها اطمینان حاصل نمایید.
  •
مسدود شدن دودکش سبب سوخت ناقص و ایجاد گازهای خطرناک و مسموم کننده وبرگشت چنین گازهایی به داخل فضای زندگی گردیده و باعث گازگرفتگی ومرگ می شود.

دودکش وسایل گاز سوز در محل عبور از شیشه های پنجره نباید مستقیماً با شیشه در تماس باشد. زیرا در چنین صورتی امکان شکستن شیشه در اثر حرارت و لق شدن و افتادن دودکش وجود دارد.
در صورتیکه دودکش از پنجره به بیرون هدایت شده است باید دارای حداقل یک متر ارتفاع عمودی از محل خروج از پنجره باشد

هر چند وقت یکبار کلاهک دودکش های وسایل گازسوز را بازرسی وچنانچه کلاهک افتاده باشد آنرا در محل خود نصب کنید . قابل ذکر است که کلاهک علاوه بر اینکه از نفوذ باران و برف و افتادن سایر اشیا به داخل دودکش جلوگیری می کند، در منظم سوختن وسیله گازسوز نیز موثر است. ضمناً از فشردن بیش از اندازه کلاهک که باعث تغییر حالت وگرفتگی منافذ خروج گازهای دودکش می شود نیز خودداری کنید.
  •
انتهای دودکش های تو کار باید حداقل 1 متر از سطح پشت بام بالاتر باشد.
هر وسیله گازسوز بایستی دارای دودکش مناسب و بدون اشکال جهت تخلیه گازهای حاصل از احتراق به فضای آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسایی و رعایت ننمودن استانداردها در این مورد موجب حادثه خواهد گردید.
  • در هنگام ساخت ، خرید واجارة منزل به دودکش وسایل گازسوز کاملاً توجه فرمائید و تا حدالامکان از خرید و اجارة خانه‌هائی که فاقد دودکش  باشد خودداری فرمائید.
  • از قراردادن خروجی دودکش به صورت افقی با کلاهک و یا بدون کلاهک در زیر سقف و بالکن جداً خودداری فرمائید.
  •
دودکش در داخل دیوار و‌خارج‌ آن و محل‌اتصال به‌وسیله گازسوز بایستی کاملاً آب بندی باشد. هردرز کوچکی می‌تواند باعث خروج گازهای حاصل از احتراق و حادثه گردد.
حتی‌الامکان از دودکش‌هایی که از پنجره به بیرون هدایت می‌شوند بایستی اجتناب نمود. چنانچه ناچاراً دودکش از پنجره به بیرون هدایت شود باید به روش صحیح و کاملاً محکم در محل خروج از پنجره مهار و مجهز به کلاهک شود و حداقل دارای 1 متر ارتفاع از محل خروج باشد. در صورتیکه هنگام بهره‌برداری و روشن بودن وسیله گازسوزبا آزمایش قرار دادن دست بر روی دودکش مشاهده گردید که دودکش مذکور سرد می باشد از این دودکش بایستی صرفنظر نموده و ضروری است دودکشی تعبیه گردد که تا بالای بام ادامه داشته باشد.