اصلی
طی سفر یک روزه روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی( شانا ) و هفته نامه مشعل به دو شهر قلعه رئیسی و دیشموک صورت پذیرفت
کد مطلب: 2234
تعداد بازدید: 284
1397-10-07
 

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان ، رحمن خادم صبح اظهار داشت: قبل از انقلاب هیچکدام از شهرها و روستاهای ما گازرسانی نشده بود اما بعد از انقلاب در

راستای توازن خدمت‌رسانی، خدمات نظام به اقصی نقاط کشور برده شد که استان کهگیلویه و بویراحمد هم از این موضوع مستثنی نبود.

وی افزود: این استان در بحث گازرسانی تفاوت‌های زیادی با سایر استان‌ها داشت که کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه، برخورداری از منابع طبیعی و پتانسیل‌های گردشگری و دارا بودن منابع زیرزمینی از جمله نفت و گاز از مهم‌ترین این تفاوت‌ها بود.

مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در چند سال اخیر برای رساندن زیرساخت‌ها حتی به روستاها تلاش زیادی شد، گفت: از 1800 روستای استان 1077 روستا قابلیت گازرسانی دارند که از این تعداد 852 روستای بالای 20 خانوار بوده و تعهد دولت هم گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار است.

خادم با بیان اینکه تاکنون صد درصد شهرها و 677 روستای استان گازرسانی شده است، عنوان کرد: جلوگیری از مهاجرت روستاییان و کاهش حاشیه‌نشینی از مهم‌ترین اهداف ما در خدمات‌رسانی به روستاها بوده که خوشبختانه هم‌اکنون مهاجرت ما منفی شده و خیلی‌ها در حال بازگشت از شهرها به روستاها هستند.

وی با اشاره به اینکه مردم مناطقی که از نعمت گاز برخوردار نیستند برای تامین سوخت خود درختان را قطع می‌کنند که هزینه زیادی برای دولت و زحمات زیادی برای خود مردم در پی دارد، گفت: وظیفه ذاتی ما این است که این مشکلات و چالش‌ها را در روستاها برطرف کنیم.

مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و  بویراحمد بیان کرد: بخش‌های دیشموک و قلعه‌رئیسی از جمله مناطق استان بودند که با وجود داشتن جمعیت بالا و منابع طبیعی غنی، از نعمت گاز محروم بودند و در سال‌های گذشته پروژه گازرسانی به این بخش‌ها با پیگیری‌های نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و استانداران و با توجه به مطالبات خود مردم تعریف شد.

خادم با اشاره به اجرای پروژه گازرسانی به دیشموک و قلعه‌رئیسی در سه فاز، گفت: این پروژه در مجموع بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فاز آخر آن با حجم 58 کیلومتر خط فلزی و 300 کیلومتر پلی اتیلن تعریف شده و پیمانکار به صورت شبانه‌روزی کار مسیرسازی را شروع کرده است.

وی با بیان اینکه در اجرای این پروژه، گازرسانی به دو شهر قلعه‌رئیسی و دیشموک و 108 روستای این مناطق هدف‌گذاری شده است، ابراز کرد: در بیش از 80 روستا و دو شهر قلعه‌رییسی و دیشموک بحث علمک‌گذاری شروع شده و امیدواریم بتوانیم تا یک ماه آینده دو هزار علمک در این منطقه نصب کنیم.

مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد گفت: در مجموع در سطح این منطقه حدود 180 روستا وجود دارد که هم‌اکنون گازرسانی به 108 روستا هدف‌گذاری شده و تلاش می‌کنیم گازرسانی به سایر روستاها را هم در دستور کار قرار دهیم.

خادم به حجم عملیات این پروژه اشاره داشت و بیان کرد: این پروژه بیش از 1.5 میلیون متر مکعب خاکبرداری و حجم زیادی کوه‌بری را شامل می‌شد و چهار رودخانه در مسیر پروژه قرار داشت که با توجه به این موضوع مقداری از کار را در فصل کم‌آبی انجام دادیم و در نهایت لوله‌ها را با ایمن سازی لازم در بستر رودخانه کار کردیم که امیدواریم این لوله‌ها بیش از 50 تا 70 سال عمر داشته باشند.

وی ابراز کرد: در این پروژه تلاش کردیم که منابع طبیعی ما حفظ شود و با بهره‌برداری این پروژه سالیانه از قطع حدود 17 هزار اصله درخت جلوگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد گفت: همه تجهیزات موردنیاز این پروژه از تولیدات داخلی خریداری شد و این پروژه کاملا ایرانی بوده که به دست جوانان ما به این نقطه رسیده است.

خادم با بیان اینکه در اجرای این پروژه بیش از 200 نفر معادل 70 درصد از نیروهای کار ما بومی بودند، عنوان کرد: بعد از بهره‌برداری پروژه نیز سیاست شرکت گاز برون‌سپاری این خدمات است که برای این کار از یک پیمانکار توانمند استفاده می‌کنیم و اولویت ما استفاده از نیروهای بومی منطقه است.

ا

         نظرات

         نظری ثبت نشده است

         اضافه کردن نظر